OPIS RASY

   Kot Syberyjski to rasa naturalna, o której zapiski pochodzą już z XI wieku. Swoim fenotypem przypomina Main Coon'a oraz Norweskiego Kota Leśnego. Jego ojczyzną jest Rosja, skąd światu dał się poznać dopiero dzięki dokonującym się w Europie Wschodniej przemianom politycznym. Odmiana barwna o nazwie NEVA MASQUERADA sięga XVI wieku kiedy to doszło do samoistnych krzyżówek kota syjamskiego (pozbawionego już swojej uprzywilejowanej pozycji na dworach carskich) z półdługowłosym kotem wolno żyjącym (syberyjskim). 

   Nazwa NEVA nawiązuje do rzeki Nevy płynącej przez Sant Petersburg, MASQUERADA prawdopodobnie pochodzi od słynnych balów maskowych urządzanych w tym czasie na dworze cara, gdyż umaszczenie to charakteryzuje się barwną "maseczką" na pyszczku kota. 

WZORZEC

wygląd ogólny: kot półdługowłosy, mocnej budowy ciała, średniej wielkości (waga od 4kg do 6kg, przy czym zdaża się że u kocurków dochodzi do 8kg i więcej), silny i muskularny. Dojrzałość fizyczną osiąg dopiero w wieku 3 lat.

głowa: średniej wielkości, w kształcie rozwartokątnego trójkąta, o zaokrąglonej linii podbródka, czoło lekko wypukłe, wydatne policzki.

uszy: duże wysoko osadzone, szerokie u nasady i nieco pochylone ku przodowi, z długimi pędzelkami wewnątrz.

oczy: duże, lekko owalne, szeroko i ukośnie osadzone, jednolitej barwy zielonej, bursztynowej lub ciemnoniebieskiej (odmiana z oznaczeniami), dzikie trochę chmurne spojrzenie.

nos: długi, lekko wypukły, z nieznacznym stopem

tułów: wydłużony

kończyny: średniej długości, tylne nieco dłuższe od przednich, silne, z dużymi łapami i długimi pędzelkami włosów pomiędzy poduszeczkami.

ogon: długi, w formie kity, zaokrąglony na końcu, bogato owłosiony, nie linieje latem

okrywa włosowa: dość długa, jedwabista w dotyku, lekko odstająca, na szyi tworzy kryzę, na tylnych kończynach - "portki". Na barkach i karku włosy są krótsze, na brzuchu i grzbiecie dłuższe i gęściejsze. Zimą szata jest dużo bardziej okazała niż latem.

odmiany barwne: pręgowane we wszystkich podstawowych kolorach, jednobarwne, dwubarwne, szylkretowe, szynszylowe, cieniowane i dymne,  także od naturalnie białego do jasno-beżowego z oznaczeniami (colourpoint - neva masquerada.