JAK PIELĘGNOWAĆ FUTRO?

Sybiraki z uwagi na specyficzny rodzaj okrywy włosowej, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji futra. W zupełności wystarczy szczotkowanie 1-2 razy w tygodniu, a nawet jeszcze rzadziej. Nie ma również problemu fruwającego po mieszkaniu puchu i pozostawiania kłaczków na meblach. Jedynym momentem, w którym trzeba intensywniej zadbać o futerko naszego pupila, jest okres od około 10 miesiąca życia aż do 1,5 roku, czyli do momentu kiedy następuje całkowita wymiana szaty z dziecięcej na dorosłą. W tym okresie nasz kot może wyglądać nieciekawie, ale jest to tylko przejściowe zjawisko, wiec nie należy się nim martwić. Można w tym momencie wspomóc kota preparatami witaminowymi, najbardziej polecane to np. Nurish lub Laweta (jednak nie zaleca się dłuższego stosowania tego preparatu).

JAK KARMIĆ KOCIĘTA?

     Wszystkie nasze kocięta są karmione od 3 - 3,5 tygodnia życia, czyli od momentu kiedy wyżynają im się ząbki i zaczynają opuszczać gniazdo. Pierwsze posiłki to surowa wołowina drobno posiekana lub mielona. Zawsze wcześniej zamrażamy ją na co najmniej 3 dni, aby pozbawić mięso ewent. bakterii i wirusów (zwłaszcza toxoplazmozy). W momencie opuszczania mamy ok 11-12 tygodnia kocięta są już w pełni samodzielne, przyzwyczajone do urozmaiconych posiłków.

Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pozwolą utrzymać kociaka w doskonałej kondycji i zdrowiu.

  • Nigdy nie podajemy mleka krowiego(!) gdyż bardzo często wywołuje u kociąt biegunkę a zapotrzebowanie na wapń w zupełności pokryje podanie od czasu do czasu serka białego typu "bieluch", do picia podajemy wodę przegotowaną lub mineralną.
  • W miseczce stale pozostawiamy do dyspozycji kociąt karmę typu Junior. Najlepiej aby była to karma dobrej jakości. W hodowli podajemy karmą ROYAL CANIN (należymy do Klubu Hodowców Kotów tej doskonałej jakości karmy) i taką też polecamy stosować przez całe życie kociaka (zmieniając rodzaj karmy w zależności od etapu na którym nasz pupil się znajduje). Na początku zaczynam od Baby Cat, a od 4 miesiąca życia aż do 1 roku używamy Kitten 34.
  • 2-3 razy dziennie podajemy coś na mokro: gotowaną i posiekaną pierś z kurczaka, gotowany filet rybny (należy pamiętać o sprawdzeniu czy nie ma ości) czy też surową wołowinę. 

     Jeśli będziemy pamiętać o przestrzeganiu tych zasad karmienia, unikniemy niepotrzebnych problemów zdrowotnych u kociąt (w tym uciążliwych biegunek) a nasz pupil wyrośnie na zdrowego i silnego osobnika.