CHARAKTER SYBIRAKÓW

Piękny wygląd idzie w parze z cudownym charakterem tych kotów. Są one szalenie inteligentne, przyjacielskie i kontaktowe. Łatwo adaptują się do różnych warunków życia, łatwo też znoszą podróż. Potrafią nawiązać niesamowitą nić porozumienia ze swoim opiekunem. Są bardzo lojalne i oddane, nie lekceważą przy tym pozostałych domowników. Potrafią zagadywać mruczeniem i śpiewnym pomiauuukiwaniem, nie są jednak przy tym namolne.
Doskonale potrafią wyczuć nastrój domowników i w razie czego usunąć się na jakiś czas w cień. Są ciekawe Świata i otoczenia, potrafią przemieszczać się po całym mieszkaniu w ślad za człowiekiem, zainteresowane tym co aktualnie dzieje się w domu.

Nie są agresywne ani złośliwe. starają się być w miarę możliwości ostrożne i uważne. Przy zabawach chowają pazurki. Nie czynią spustoszeń w mieszkaniu, nie mają niszczycielskich zapędów, nie skaczą po firankach i meblach. Łatwo akceptują zasady obowiązujące w rodzinie, tolerują obecność innych zwierząt - nie tylko kotów.

Nadają się na towarzysza dla dziecka, gdyż cierpliwie znoszą wszelkie objawy dziecięcej fantazji, nigdy nie reagują agresją. Miałam okazje się wielokrotnie o tym przekonać obserwując zabawy moich pociech (4 i 7 lat) z naszymi kotami. Mówi się, że to koty o charakterze psa i jest w tym dużo prawdy - bo chyba trudno było by znaleźć kota o większym przywiązaniu i lojalności od Sybiraków.